22.09.2017

Europejski Dzień bez Samochodu w Czaplinku

Obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu

„Europejski Dzień bez Samochodu ma zachęcać do korzystania z komunikacji miejskiej, rowerów lub spacerów. Rower to samo zdrowie”, takimi właśnie słowami burmistrz Czaplinka Adam Kośmider przywitał uczniów Szkoły Podstawowej w Czaplinku, podczas tegorocznych obchodów organizowanych przez gminę.

22 września br. wspólnie z uczniami klas V świętowaliśmy Europejski Dzień bez Samochodu w hali widowiskowo-sportowej. Postanowiliśmy nieco rozszerzyć formułę obchodów i poruszyć ważne tematy dla każdego młodego mieszkańca Czaplinka, dlatego było też o segregacji śmieci i turystyce.

Na wstępie krótką pogadankę na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym wygłosili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim: Pani Karolina Żych, Pan Paweł Wilga i Pan Łukasz Wilga.

Następnie odbył się turniej wiedzy pn. „1 z 5”. Formuła turnieju opierała się na zasadach telewizyjnego turnieju „1 z 10”. W quizie wzięło udział 5 drużyn po dwóch przedstawicieli z każdej klasy. Uczniowie zmagali się z pytaniami dotyczącymi zachowania na drodze, selektywnej zbiórki odpadów oraz wiedzy na temat turystycznego Czaplinka. 

Dużą atrakcją dla dzieci okazały się losowania nagród dla szczęśliwego numeru z dziennika. Szczęśliwe numery 4 i 17 ze wszystkich piątych klas otrzymały gadżety rowerowe oraz spinnery.

Wiele nagród uczniowie mogli otrzymać również ucząc się i wykonując czynność resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Stoisko z fantomami, zestawem PSP R1, które poprowadził strażak z OSP Czaplinek Pan Damian Mróz, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dzięki temu wszystkie dzieci mogły dowiedzieć się w jaki sposób można uratować komuś życie.

Quiz z pewnością był okazją do zdobycia szerszej wiedzy na temat segregacji śmieci. Dzieci mogły samodzielnie posegregować przygotowane przez nas odpady i radziły sobie z tym doskonale.

Wszystkie drużyny uczestniczące w quizie wykazały się bardzo dużą wiedzą, za co otrzymały pochwałę od Burmistrza Czaplinka, który jednocześnie wręczył nagrody i przekazał gratulacje dla zwycięzców.

Serdecznie dziękujemy za udział i zaangażowanie wszystkich uczniów ze Szkoły Podstawowej podczas wspólnych obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu w Czaplinku. Dziękujemy również Policjantom z Drawska Pomorskiego oraz Panu Damianowi z OSP za udzielenie niezwykle ważnej lekcji pierwszej pomocy.

 Autor: Katarzyna Kibitlewska - inspektor ds. promocji i turystyki